Mercedes‘in üretmediği dört tekerlekli bir şey ver mı? Süper mini, sedan, SUV, van, otobüs, kamyon… Evet var(dı). Mercedes, A Serisi ile Smart arasında kalan boşluğu doldurmak üzere B segmenti için üretim kararı aldı.

Mercedes böylece Volkswagen Polo’nun bulunduğu sınıfa da yeni bir otomobil getirmiş olacak. Otomobilin teknik altyapısı Renault ve Nissan izleri taşıyor: Araç, Renault Clio ile Nissan Juke‘nin teknoloji ikizi.

Mercedes A Serisi‘ndeki 1.5 litrelik dizel motorlar ve Renault Kangoo‘nun devşirilmesiyle ortaya çıkan Mercedes Citan‘dan sonra bu segmentde de ortaklık yapılması şaşırtıcı değil.

1970’lerde Mercedes’in en küçük otomobili E Segmentindeki W123‘dü (bugünkü E Serisi), 1980’lerde 190’ın üretime başlamasıyla Mercedes, D Segmentine girmiş oldu ve 190 o zamanlar “baby benz” olarak adlandırılıyordu. 1990’larda A serisi ile C segmenti’ne giriş yapıldı.

Şimdi Mercedes daha da aşağıya inmeyi hedefliyor: Rakipleri ve premium olmayan diğer üreticiler Mercedes’in “doğal yaşam alanı”na giriyorsa, Mercedes’in de bu alt sınıflara inmesi çok doğal.

“Polo boyutlarında bir Mercedes, nasıl Mercedes olabilir ki?” diyenler için: Günün sonunda bu aracın sahibi bir mekana girdiğinde masanın üzerine koyduğu anahtar bir Mercedes anahtarı olacak.

Güncelleme:

Mercedes’de planlar değişti. “X Serisi” ismi B segmenti küçük Mercedes’lere değil pickup modele verildi. Dieter Zetsche böyle uygun gördü.

Araç Nissan Navara‘nın teknolojik ikizi. Nissan Navara ve Renault Alaskan ile beraber İspanya’da ve Arjantin’de aynı tesislerde üretilecek.

Büyük yıldızlı Mercedes ızgarasını ve Mercedes Citan ile başlayıp son olarak W213 Mercedes E Serisi ile devam eden yeni mercedes yüzünü ve iç mekanda da Mercedes direksiyon simidi ile kumanda ve şalterleri taşımasına rağmen aracın aslında bir nissan navara olduğunu açığa çıkaran ilk yer kullanılan el freni mekanizması. X serisi’nde ayak kontrollü park freni ya da bu geleneksel sistemin kumanda kolunu muhafaza ederek yerini alan elektromekanik park freni kullanılmamış.

Şasi Nissan Navara’dan alınmış olsa da Mercedes aracı farklılaştırarak arkada 5 kollu bağımsız bir arka aks kullanmış.

Bir pickup olsa da (?) X serisi 22 inch jant seçeneği dahi sunabilecek ve ayrıca çift kabinli olarak (5 kişinin yolculuğuna imkan verecek şekilde) yollara çıkacak. Bu 2 özellik Mercedes’in bir ticari araçtan çok ailelerin de kullanımına yönelik SUV/crossover alternatifi bir araç yarattığını gösteriyor.